Poznaj najważniejsze zasady o których musisz pamiętać biorąc zwolnienie lekarskie, czy też chorobowe w Niemczech. Kiedy przeczytasz te informacje będziesz doskonale wiedzieć o wszystkich szczegółach. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie jesionno – zimowym, kiedy nie trudno o przeziębienie, a chorobowe jest tak bardzo potrzebne.
- Prawo do zasiłku chorobowego rozpoczyna się w dniu, w którym lekarz zaświadczył o niezdolności do pracy (§ 46 zdanie 1 nr 2 SGB V). Aby zachować prawo do zasiłku chorobowego, lekarz musi zasadniczo ponownie wypisać zwolnienie lekarskie bez żadnej przerwy, najpóźniej w następnym dniu roboczym po ostatnim poświadczonym zakończeniu niezdolności do pracy. W tym kontekście soboty nie są uważane za dni robocze.
- Jeśli np. zwolnienie lekarskie kończy się we wtorek, musisz udać się do lekarza najpóźniej w środę. W przeciwnym razie powstanie luka w dokumentacji i fundusz ubezpieczeń zdrowotnych może przestać wypłacać Ci świadczenie. Od 2016 r. zwolnienia lekarskie nie muszą się już jednak pokrywać. Ma to na celu zmniejszenie liczby osób, które tracą prawo do zasiłku chorobowego z powodu błędów formalnych.
- Luka w zwolnieniach lekarskich
- Z reguły lekarz nie może wypisać zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Wyjątkiem może być sytuacja, w której zgłosiłeś się do lekarza na czas i zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, aby otrzymać na czas zwolnienie lekarskie. Jeśli przychodnia przełoży umówioną wcześniej wizytę, lekarz może wypisać Ci zwolnienie lekarskie z datą wsteczną na okres do trzech dni, bez utraty prawa do zasiłku chorobowego z tego powodu (postanowienie z dnia 26 marca 2020 r., sygn. akt B 3 KR 10/19 R).
- Od maja 2019 r. obowiązuje również specjalna regulacja dla osób, których przynależność do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego jest uzależniona od pobierania zasiłku chorobowego, w związku z TSVG Ich prawo do zasiłku chorobowego pozostaje zasadniczo nienaruszone, nawet jeśli lekarz nie stwierdzi trwałej niezdolności do pracy w następnym dniu roboczym, ale w ciągu miesiąca od zakończenia ostatniego zwolnienia lekarskiego. Jest to ułatwienie na przykład dla wszystkich tych, którzy w czasie choroby stracili pracę. Jednak za dni do momentu wystawienia kolejnego zaświadczenia przez lekarza, osoby dotknięte chorobą nie otrzymują wynagrodzenia chorobowego.
- Jeśli nie wiadomo, jak długo będziesz niezdolny do pracy.
- Na zaświadczeniu o niezdolności do pracy znajduje się pole, w którym lekarz musi wpisać, jak długo może potrwać Twoja niezdolność do pracy. Z reguły lekarz nie daje terminu dluższego niż dwa tygodnie. Jeśli nie da się jeszcze przewidzieć terminu zakończenia choroby, część lekarzy pozostawia to pole puste, inni wpisują „do odwołania„.
- Federalny Sąd Socjalny (Bundessozialgericht) orzekł, że w przypadku zwolnienia lekarskiego „do odwołania” kasa chorych nie może po prostu zaprzestać wypłacania zasiłku chorobowego. Dzieje się tak dlatego, że nie ma reguły, zgodnie z którą osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne muszą w regularnych odstępach czasu przedkładać odnowione zaświadczenia. W konkretnym przypadku niedopuszczalne było zatem, że fundusz ubezpieczeniowy wstrzymał wypłatę (BSG, postanowienie z dnia 10 maja 2012 r., sygn. B 1 KR 20/11 R, LSG Rhineland-Palatinate, wyrok z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. L5 KR 254/14).
- Co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy?
- Nie musisz składać osobnego wniosku, aby otrzymać zasiłek chorobowy. Kasa chorych skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia dalszego postępowania. Zwykle procedura wygląda tak:
- Pracodawca przesyła zaświadczenie o zarobkach.
- Po upływie sześciu tygodni nieprzerwanego wypłacania wynagrodzenia kasa chorych przesyła pracodawcy formularz zaświadczenia o zarobkach. Twój pracodawca jest zobowiązany do odesłania wypełnionego formularza do Twojej kasy chorych. Pracodawca musi podać wszystkie niezbędne informacje, aby kasa chorych mogła obliczyć wysokość zasiłku chorobowego.
- Otrzymujesz zaświadczenie o niezdolności do pracy.
- Od 2016 roku istnieje tylko jeden formularz dla zwolnień lekarskich. Nie jest już potrzebny odcinek wypłaty zasiłku chorobowego, jest on dołączany do zaświadczenia o niezdolności do pracy. Na formularzu lekarz zaświadcza o niezdolności do pracy w okresie kontynuacji wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przez kasę chorych.
- Otrzymasz dla siebie kopię zwolnienia lekarskiego. Zawiera ono informację, że do otrzymania zasiłku chorobowego wymagane jest pełne potwierdzenie niezdolności do pracy. Ponadto jeden egzemplarz trafi do pracodawcy i jeden do kasy chorych.
- Od 1 października 2021 r. lekarz prowadzący ma przekazywać zaświadczenie o niezdolności do pracy w formie cyfrowej do kasy chorych. W 2022 r. do systemu elektronicznego przesyłania danych zostaną podłączeni również pracodawcy.
- Wysyłka następuje listem poleconym.
- Aby uniknąć sytuacji, w której kasa chorych będzie twierdziła, że zaświadczenie o niezdolności do pracy nigdy do niej nie dotarło, zalecamy wysłanie dokumentu listem poleconym. Jest to nieco droższe niż wysłanie listem zwykłym, jednak tylko wówczas będziesz mieć dowód, że Twoja firma ubezpieczeniowa na pewno otrzymała zaświadczenie. Alternatywnie, możesz przefaksować zwolnienie lekarskie i zachować log z przesłania. Można też oddać zaświadczenie w oddziale kasy chorych osobiście i poprosić o pokwitowanie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają również przesłanie zeskanowanego zaświadczenia o niezdolności do pracy za pomocą aplikacji lub przez ich stronę internetową.
- Weryfikacja i płatność
- Zasiłek chorobowy otrzymasz po złożeniu zaświadczenia o niezdolności do pracy i sprawdzeniu go przez kasę chorych. Zasiłek chorobowy wypłacany jest zawsze z mocą wsteczną do pierwszego dnia orzeczonej niezdolności do pracy.
- Informacje dla pracodawcy
- Nie zapomnij poinformować o tym swojego pracodawcy. Nawet jeśli nie wypłaca ci już wynagrodzenia, musi wiedzieć, czy i kiedy będziesz mógł wrócić do pracy. Jeśli jesteś bezrobotny i otrzymujesz ALG I, poinformuj o tym agencję pracy.
Dodaj komentarz