Gdy tylko pracodawca przestanie wypłacać wynagrodzenie w przypadku przedłużającej się choroby, wkracza ustawowy system ubezpieczenia zdrowotnego. Wypłata zasiłku chorobowego powoduje jednak raz po raz kłopoty. Co powinieneś wiedzieć, jeśli chorujesz przez kilka tygodni.
Najważniejsze w skrócie:
- Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym w ramach ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Kwota zależy od Twoich regularnych dochodów. Jest to 70 proc. wynagrodzenia brutto (z dalszymi ograniczeniami).
- W większości przypadków kasa chorych wypłaca zasiłek chorobowy od siódmego tygodnia po pierwszym zwolnieniu chorobowym, ponieważ do tego czasu pracodawca wciąż wkracza.
- Pracownicy, stażyści i osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych I mają prawo do zasiłku chorobowego, natomiast samozatrudnieni muszą zadbać o swoje ubezpieczenie we własnym zakresie.
Kto otrzymuje zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy jest wypłacany:
- pracownikom
- stażystom
- beneficjentom zasiłku dla bezrobotnych
Z drugiej strony jako student zwykle nie otrzymujesz zasiłku chorobowego – nawet jeśli pracujesz trochę podczas studiów i nie jesteś ubezpieczony. To się odwraca tylko wtedy, gdy większy nacisk kładziesz na pracę niż na naukę przez dłuższy czas. Oznacza to, że jeśli praca jest Twoim głównym zajęciem, jesteś ubezpieczony i otrzymujesz zasiłek chorobowy. Najważniejsze pytanie brzmi: Czy pracujesz więcej niż 20 godzin w typowym tygodniu?
W razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie otrzymasz zasiłku chorobowego. W takich przypadkach odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeń wypadkowych lub stowarzyszenie branżowe.
Kiedy mam prawo do zasiłku chorobowego jako pracownik?
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje Ci, gdy tylko lekarz zwolni Cię z pracy, tj. zaświadczy, że jesteś niezdolny do pracy. Obowiązuje to również od pierwszego dnia pobytu pacjenta w szpitalu lub w zakładzie profilaktycznym lub rehabilitacyjnym kasy chorych. Zasiłek chorobowy jest również wypłacany pod pewnymi warunkami, jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem.
Jednak większość pracowników ma prawo do nieprzerwanej wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę podczas pierwszych sześciu tygodni choroby. Zakład ubezpieczeń zdrowotnych wkracza dopiero od siódmego tygodnia i wypłaca zasiłek chorobowy.
Zwolnienie od lekarza nazywa się zwykle „zaświadczeniem” lub „żółtym zaświadczeniem” – w rzeczywistości jest to „orzeczenie o niezdolności do pracy”.
Natychmiast poinformuj pracodawcę, że jesteś chory. Jeśli jesteś chory przez więcej niż trzy dni jednorazowo, musisz również przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie. Należy go złożyć najpóźniej czwartego dnia. Pracodawca może również zażądać tego wcześniej.
Złóż je w kasie chorych w ciągu tygodnia od rozpoczęcia niezdolności do pracy – nadal odpowiadasz za to sam, pracodawca nie zrobi tego za Ciebie.
za każdym razem, gdy Twoja niezdolność do pracy się przedłuża, możesz przedstawić pracodawcy i kasie chorych zaświadczenie potwierdzające, że nadal jesteś chory.
Od 2021 r. stopniowo wprowadzane będzie elektroniczne zaświadczenie o niezdolności do pracy (eAU) dla osób posiadających ustawowe ubezpieczenie zdrowotne. Lekarz, który Cię leczy, przesyła następnie cyfrowo zaświadczenie lekarskie do kasy chorych. Jednak w przypadku praktyk lekarskich transmisja elektroniczna jest obowiązkowa dopiero od 1 października 2021 r. Pod warunkiem, że: jesteś na zwolnieniu lekarskim, wyjaśnij ze swoim lekarzem prowadzącym, czy zaświadczenie można przesłać cyfrowo. Jeśli nie jest to jeszcze możliwe, jesteś odpowiedzialny za przesłanie go do kasy chorych we własnym zakresie.
Czy samozatrudnieni również mają prawo do zasiłku chorobowego?
Osoby samozatrudnione nie mają ustawowego prawa do zasiłku chorobowego. Masz jednak trzy różne możliwości ubezpieczenia się na wypadek choroby:
Składasz deklarację wyborczą w kasie chorych i płacisz wyższą składkę na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, która obejmuje również prawo do wypłaty zasiłku chorobowego.
Zawierają Państwo fakultatywną taryfę zasiłku chorobowego z ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Alternatywnie możesz wykupić prywatne dzienne ubezpieczenie chorobowe.
Dodaj komentarz