Ustawa o czasie pracy w Niemczech – co mówi?

Jakie informacje możesz wyciągnąć z ustawie o przejrzystości płac, a prościej mówiąc ustawie o czasie pracy w Niemczech? Zobacz krótki poradnik z którego poznasz najważniejsze kwestie dotyczące ustawy o czasie pracy.

Nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla Ciebie, jako dorosłego pracownika, godziny pracy są wyraźnie regulowane przez ustawę o czasie pracy. Jest to ważne, ponieważ pracodawca musi zadbać o to, abyś nie narażał swojego zdrowia przez przemęczenie.

Ustawa o czasie pracy w Niemczech reguluje:

• maksymalny dzienny czas pracy

• rozkład czasu pracy

• Przerwy na odpoczynek

• czas wolny od pracy po dniu pracy

• odpoczynek w niedziele i święta

Czas pracy to czas pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem pracy pomniejszony o ustawowe okresy odpoczynku. Twój maksymalny czas pracy to osiem godzin dziennie i 48 godzin tygodniowo przez sześć dni roboczych. Wyjątki dotyczą na przykład kierowców, których czas jazdy również jest ściśle regulowany. Między dwoma dniami roboczymi pracodawca musi zapewnić ci minimalny okres odpoczynku wynoszący jedenaście godzin. Tego rozporządzenia nie można wdrożyć w przypadku niektórych sektorów, takich jak opieka zdrowotna, gastronomia czy rolnictwo, dlatego też mają tu zastosowanie specjalne umowy. Mimo, że praca w godzinach nadliczbowych jest generalnie do pewnego stopnia dozwolona, ​​ustawodawca chce zapewnić poprzez szczegółowe uregulowanie czasu pracy, aby pracownicy nie byli regularnie zmuszani do pracy w godzinach nadliczbowych, a tym samym na dłuższą metę zagrażali ich zdrowiu. Eksperci z Twojego ubezpieczenia ochrony prawnej wyjaśnią Ci, w jaki sposób możesz podjąć działania przeciwko naruszeniom ustawy o czasie pracy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *