Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w działalności gospodarczej – co obejmuje?

Dlaczego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w działalności gospodarczej jest ważne – jakie szkody faktycznie obejmuje? Jak możemy na nim skorzystać i jakie korzyści płyną z posiadania takiego ubezpieczenia? Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, jak takie ubezpieczenie może im w przyszłości pomóc. Tym razem skupiliśmy się na przedstawieniu korzyści, jakie płyną z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Błędy zdarzają się każdemu – nawet przy zachowaniu największej ostrożności. I: „Gdzie drewna rąbią, tam wióry lecą” to przysłowie, które odnosi się również do rzemiosła. W przypadkach regulowanych przepisami prawa przedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa ponoszą odpowiedzialność za szkody wobec osób trzecich. Właściciel firmy jest również odpowiedzialny za szkody spowodowane przez swoich pracowników. Praktycznie nieskończona ilość przypadków jest możliwa, np. podczas mocowania listwy przyściennej uszkodzona jest rura, gdy farba do farbowania włosów przypadkowo dostanie się na ubranie klienta lub podczas pracy na rusztowaniu przechodnie doznają obrażeń w wyniku spadających narzędzi. Skutki finansowe takich zdarzeń mogą szybko mieć konsekwencje gospodarcze dla przedsiębiorstwa wykonawcy, dlatego też konieczność posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest oczywista. Ponadto, banki bardzo często wymagają istnienia takiej polisy ubezpieczeniowej przy udzielaniu kredytu.

Jakie szkody są jednak objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców?

Zasadniczo obejmują one wszystkie powstałe szkody osobowe lub majątkowe.

Powszechnie uważa się jednak, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w działalności gospodarczej obejmuje wszelkie błędy w wykonaniu pracy fizycznej, a także wszelkie koszty związane z koniecznością naprawy szkód powstałych w związku z wykonaniem pracy kontraktowej. Ale tak nie jest.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy nie obejmuje szkód wynikających z wadliwego wykonywania pracy przez firmę w ramach zamówienia.

Jeżeli na przykład zaprawa do budowy ściany nie zostanie prawidłowo zastosowana i w związku z tym ściana ulegnie zawaleniu, budowa nowej ściany nie stanowi szkody objętej ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców. Poniesione z tego tytułu koszty (rozbiórka i usunięcie starego muru i jego nowej konstrukcji) muszą zostać poniesione przez samą firmę – stanowi to jej niepodlegające ubezpieczeniu ryzyko.

Szkody osobowe lub majątkowe wyrządzone osobom trzecim lub mieniu osób trzecich są natomiast objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli np. przechodzień zostanie ranny lub uszkodzony zostanie pojazd właściciela nieruchomości w momencie zawalenia się ściany, szkody te podlegają ubezpieczeniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *