Jak wygląda system zabezpieczenia emerytalnego w Niemczech? Jak jest skonstruowany i kto powinien dbać o naszą emeryturę? By nie żyć na starość w ubóstwie w dużej mierze sami musimy zadbać o naszą emeryturę. Każdy obywatel indywidualnie odpowiada za własne zabezpieczenie na stare lata, a w celach promocyjnych prywatnych pracowni i programów emerytalnych zostały utworzone specjalne ulgi.
W 2005 r. ustawodawca wprowadził trójstopniowy model jako podstawę zabezpieczenia emerytalnego w Niemczech. Wynika z niego jasno, że prywatne i zakładowe systemy emerytalne są integralną i ważną częścią systemu emerytalnego. Każdy obywatel odpowiada za własne zabezpieczenie emerytalne i powinien wziąć na siebie osobistą odpowiedzialność za ochronę przed ubóstwem w wieku emerytalnym. Pierwsza i druga warstwa rezerwy na starość uzupełniają ustawową emeryturę. W celu promowania prywatnych i pracowniczych programów emerytalnych, ustawodawca stworzył ulgi i świadczenia podatkowe dla niektórych produktów.
- Prywatne doubezpieczenie emerytalne (Lebens-und Rentenversicherung) znizki podatkowe przy wyplacie swiadczenia
- Wspomagane / dofinansowywane doubezpieczenie ( baV i Riesterrente) skladki sa czesciowo odliczane od dochodu, swiadczenia podlegaja opodatkowaniu
- Podstawowe ubezpieczenie emerytalne ( GRV – czyli skladki na panstwowe ubezpieczenie emerytalne, ktore opdrowadza np. kazdy zatrudniony, oraz Rürup Rente – dla osob prowadzacych wlasna dzialalnosc. Skladki mozna odliczac od dochodu, a swiadczenia sa opodatkowane.
Dodaj komentarz