Pytania i odpowiedzi dotyczące prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Jakie są zalety ubezpieczenie zdrowotnego? Jakie wymagania? Co z osobami, które prowadza działalność gospodarczą? Co gdy mamy dzieci, rodzinę lub jej nie mamy? Na te i inne pytania postanowiliśmy przygotować odpowiedzi, które znajdziecie w tym wpisie!

Jakie są zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Usługi świadczone przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe są znacznie szersze niż ustawowe – wybierając odpowiednią taryfę, mogą Państwo sami decydować o zakresie umowy. Ważnym plusem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest preferowane leczenie w gabinecie lekarskim. W zależności od wybranej taryfy otrzymują Państwo również lepsze leczenie szpitalne, wyższy zwrot kosztów za okulary i protezy, swobodę współpłatności za leki, pokrycie kosztów leczenia za granicą i wiele innych. Dla wielu osób prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest również tańsze od ustawowego.

Jakie są wymagania dotyczące prywatnego ubezpieczenia?

Pracownik, którego miesięczny dochód brutto przekroczył próg ubezpieczenia obowiązkowego w roku poprzedzającym wniosek, może przejść na ubezpieczenie prywatne. W 2020 roku wyniesi on 5 212,50 euro brutto miesięcznie.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, freelancerzy i artyści, a także osoby uprawnione do dotacji -0 urzędnicy, sędziowie, członkowie parlamentu krajowego i federalnego, mogą wykupić prywatne ubezpieczenie niezależnie od dochodów.

Możliwe jest również ubezpieczenie osób zajmujących się domem i dzieci.

Jakie świadczenia powinna obejmować taryfa ubezpieczeniowa?

Przed podpisaniem umowy powinieneś mieć jasność, czego oczekujesz od ochrony ubezpieczeniowej – i jaką składkę jesteś gotów zapłacić. Na przykład, wyjaśnij, jakie świadczenia spodziewasz się otrzymać podczas pobytu w szpitalu, jaka część kosztów za protezę dentystyczną powinna być refundowana, czy potrzebujesz dziennego zasiłku chorobowego, czy chcesz uzgodnić udział własny lub czy oczekujesz zwrotu składek, jeśli nie skorzystasz z ubezpieczenia. Przed zawarciem ubezpieczenia należy koniecznie przeprowadzić test PKV.

Czy rodzina może uzyskać bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne?

Inaczej niż w systemie ubezpieczeń państwowych, członkowie rodziny nie mogą być ubezpieczeni bezpłatnie. Dzieci muszą mieć swoje własne ubezpieczenie. Dla nich są jednak zazwyczaj specjalne stawki.

Co należy zrobić w przypadku problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym­?

W przypadku problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym najczęstszym punktem spornym jest wysokość składki. Prawie co piąta skarga została złożona z tego powodu w zeszłym roku.

Jeśli ubezpieczony ma problem ze swoim prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym i nie może go rozwiązać w bezpośredniej komunikacji z zakładem ubezpieczeń, ma dwie możliwości. Jedną z opcji jest rzecznik praw obywatelskich PKV. Zajmuje on neutralne i niezależne stanowisko w sporach i stara się prowadzić mediacje między obiema stronami. Jednak jego decyzja nie jest wiążąca dla firmy ubezpieczeniowej. Procedura jest bezpłatna.

Oprócz rzecznika praw obywatelskich PKV, osoby zainteresowane mogą również skontaktować się z Federalnym Urzędem Nadzoru Finansowego (BaFin). Chociaż organ ten nie może rozstrzygnąć sporu, może wywrzeć wpływ na ubezpieczyciela.

Ogólnie rzecz biorąc, stosunkowo niewielu klientów składa skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich. W 2018 roku zarejestrował około 5390 skarg. Biorąc pod uwagę 8,7 miliona prywatnych pacjentów, odsetek skarg wynosi zaledwie 0,06 procent.

Czym są przepisy emerytalne?

Poduszka na starość (Altersrückstellungen) są rozumiane jako bufor finansowy, z którym rosnące koszty ubezpieczenia są amortyzowane wraz z wiekiem. Poduszki finansowe powstają dzięki miesięcznym składkom, a więc cześć składek wpłacanych na ubezpieczenie jest odkładanych, aby w wieku starczym wysokość składki ubezpieczeniowej nie wzrosła za bardzo. W ostatnich latach bufor rezerwowy stale się powiększał.

Czy zmiana na prywatne ubezpieczenie zdrowotne może się opłacać?

Nawet dla pracowników o przeciętnych dochodach prywatne ubezpieczenie zdrowotne może być tańsze od ustawowego – wyraźna korzyść finansowa powstaje dla wysoko zarabiających singli i par bezdzietnych, jeśli oboje pracują. Przedsiębiorcy pracujący na własny rachunek i freelancerzy i tak muszą zapewnić sobie ochronę.

Czy pracownicy mogą natychmiast przejść do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli ich dochody są wystarczająco wysokie?

Dochód pracownika musi być co najmniej przez 12 miesięcy wyższy od limitu obowiązkowego ubezpieczenia w wysokości 5.212,50 euro brutto miesięcznie (2020 r.), zanim będzie mógł przejść na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Jakich terminów należy przestrzegać przy przechodzeniu na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Z reguły członkowie dobrowolnie ubezpieczeni w ustawowej kasie chorych mogą wypowiedzieć umowę ze skutkiem od końca następnego miesiąca kalendarzowego – np. od 15.07. z mocą od 31.09. Jeżeli Państwa dochody w roku przed złożeniem wniosku o prywatne ubezpieczenie zdrowotne przekroczyły granicę obowiązkowego ubezpieczenia w wysokości 62.550 euro (2020), mogą Państwo z końcem roku wypowiedzieć swoje ustawowe ubezpieczenie. Warunek: wzrost dochodów musi mieć kontynuację w roku następnym.

Czy możliwy jest powrót do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego?

Jeśli Państwa dochód spadnie poniżej progu ubezpieczenia obowiązkowego, to istnieje możliwość powrotu do ustawowego ubezpieczenia, jeśli ponownie na stałe spadnie on poniżej progu ubezpieczenia obowiązkowego. W szczególności osoba pragnąca wrócić musi udowodnić, że jej dochód nie przekraczał 4 800 EUR miesięcznie przez co najmniej jeden rok. Bezrobocie: jeśli zarejestrujesz się jako bezrobotny, jesteś z reguły ubezpieczony przez urząd pracy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *