Przepis o przejściu na emeryturę dotyczy wszystkich, ale każdego w inny sposób. Ponieważ żadne dwa życiorysy nie są takie same i zawsze potrzebne są indywidualne rozwiązania. Czy to dla młodych pracowników, rodziców samotnie wychowujących dzieci, osób zatrudnionych, urzędników służby cywilnej czy osób prowadzących działalność na własny rachunek. Jest to tym bardziej prawdziwe w czasach spadających stóp procentowych i rosnącej średniej długości życia. Coraz trudniej jest wygenerować pożądany zwrot – a oszczędności zawsze muszą trwać dłużej.
To podwójne wyzwanie realizujemy świadomie. Bo tylko znając możliwości, można znaleźć najlepsze rozwiązanie dla każdego z osobna. Informacje te maja zatem na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w zakresie świadczeń emerytalnych. Dla zabezpieczenia na starość, jak również dla bezpieczeństwa rodziny:
Jako podstawowe informacje i wskazówki do czytania.
Jako informacja dla naszych klientów.
Podstawowe informacje o zabezpieczeniu emerytalnym
Historia ustawowego ubezpieczenia emerytalnego
Ustawowe ubezpieczenie emerytalne z ponad 50 milionami ubezpieczonych i około 20 milionami emerytów jest największym niemieckim systemem socjalnym i najważniejszym filarem zabezpieczenia emerytalnego w Niemczech. Został on wprowadzony przez Otto von Bismarcka w 1889 r. i opierał się głównie na systemie kapitałowym. System przetrwał dwie wojny światowe i hiperinflację w 1923 roku. Rezerwy kapitałowe, które były inwestowane głównie w obligacje wojenne, zostały po 1945 r. znacznie zredukowane, tak że ówcześni emeryci musieli zadowolić się bardzo niewielką podstawową rezerwą. Ówczesny kanclerz Konrad Adenauer opowiedział się więc za usprawnieniem systemu emerytalnego. W 1957 roku wprowadzono repartycyjne ubezpieczenie emerytalne. Składki emerytalne wpłacane w tym przypadku są bezpośrednio wykorzystywane do finansowania świadczeń emerytalnych.
Obecnie średnia długość życia nadal rośnie dzięki postępom w opiece medycznej i poprawie warunków życia. Jednocześnie spada liczba urodzeń. W przypadku ubezpieczeń emerytalnych oznacza to, że mniejsza liczba płatników składek musi finansować coraz większą liczbę emerytów i rencistów.
Emerytura – ile dostaniemy pieniędzy?
Ustawowe ubezpieczenie emerytalne jest ważnym składnikiem zabezpieczenia emerytalnego. Na podstawie aktualnych prognoz nie wystarczy jednak zabezpieczenie poziomu życia osób na emeryturze. Poziom emerytur, który ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego emerytów, już teraz stale spada. W 2005 r. poziom emerytur netto wyniósł 52,6%, w 2016 r. – 47,9%. Oczekuje się, że do 2030 r. spadnie on maksymalnie do 43%
Dodaj komentarz