W Niemczech dzieci od pierwszego roku życia mają prawo do miejsca opieki dziennej. Terminy „żłobek” („Kita”) i „przedszkole” są używane różnie w zależności od regionu i często są używane, jako synonimy. Jednak poniższa definicja jest powszechna:
• Żłobek: dla dzieci w wieku od jednego do trzech lat
• Przedszkole: dla dzieci od trzeciego roku życia wzwyż do rozpoczęcia szkoły.
W Niemczech istnieje prawo zarówno do żłobka, jak i przedszkola. Często jednak powstają wąskie gardła, zwłaszcza w dużych miastach, przez co brakuje miejsc w przedszkolach i żłobkach. Dlatego wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy prawo do miejsca w przedszkolu lub żłobku można pozwać lub wyegzekwować w inny sposób.
Jeśli dziecko nie otrzymało miejsca w przedszkolu, następująca procedura może prowadzić do sukcesu:
• Rodzice powinni nadal z własnej inicjatywy starać się znaleźć miejsce w przedszkolu.
• Jeśli przeszukanie się nie powiedzie, należy poinformować urząd ds. młodzieży.
• Jeśli urząd ds. młodzieży nie zaoferuje miejsca opieki dziennej po rozsądnym czasie (około dwóch do trzech miesięcy), możliwe jest wniesienie pozwu.
Należy jednak zauważyć, że proces sądowy jest szczególnie obiecujący, jeśli rzeczywiście są wolne miejsca. Alternatywnie, w pewnych okolicznościach, koszty poniesione na inną opiekę – np. opiekunkę do dziecka – mogą zostać pozwane. W celu dochodzenia takich roszczeń prywatna ochrona prawna oferuje kontakt z ekspertami oraz wsparcie finansowe.
Dodaj komentarz