Jeżeli chcą Państwo zmienić swoje prywatne ubezpieczenie zdrowotne, należy wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia starego ubezpieczenia i początek nowej taryfy. Zazwyczaj pacjenci prywatni mogą zakończyć leczenie z końcem roku z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Wypowiedzenie bez uprzedzenia i natychmiastowa zmiana są możliwe, jeśli ubezpieczyciel podniesie składki. Od momentu poinformowania ubezpieczonych o podwyżce składki mają oni dwa miesiące na znalezienie nowego ubezpieczyciela.
Konsekwencje wypowiedzenia ubezpieczenia:
- Utracone świadczenia:
- Składki odkładane na starość przez ubezpieczyciele prywatnego, dla odciążenia nas w wieku starczym z wysokich składek, będą częściowo utracone
- Wzrost składek:
- Wyższy wiek może oznaczać wyższe składki ubezpieczeniowe
- Nowa ocena stanu zdrowia:
Wcześniejsze warunki, które nie były jeszcze dostępne u starego świadczeniodawcy w momencie zawierania umowy, są kolejny raz weryfikowane i sprawiają, że nowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest droższe.
Jak działa zmiana prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Bardziej sensowna jest zatem zmiana taryf w ramach poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Osoby ubezpieczone są prawnie uprawnione do tej zmiany. Zmiana taryfy z takim samym poziomem korzyści jest możliwa w przypadku braku nowych problemów zdrowotnych. Ponadto zachowane zostaną przepisy dotyczące wieku emerytalnego.
Powrót do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwy tylko wtedy, gdy osoby ubezpieczone prywatnie są zatrudnione na umowę o prace w ramach ubezpieczenia społecznego i uzyskują roczny dochód brutto, który jest niższy od progu rocznego dochodu.
Poza kilkoma wyjątkami, osoby powyżej 55 roku życia mogą ubezpieczyć się ustawowo tylko poprzez ubezpieczenie rodzinne współmałżonka. Dochód może jednak być wyższy niż 435 euro miesięcznie lub 450 euro (mikro-zatrudnienie).
!!!Wskazówka: Wraz ze zmianą osoby ubezpieczone stają się członkami ustawowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Bardziej sensowne jest jednak pozostanie przy dotychczasowym prywatnym ubezpieczeniu obowiązkowej opieki pielęgniarskiej przez kolejne dwa lata. W przeciwnym razie grozi im utrata prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Jest to związane z dwuletnim okresem przedubezpieczenia w ustawowym systemie ubezpieczeń pielęgnacyjnych, jak informuje hamburskie centrum poradnictwa konsumenckiego.
Dodaj komentarz