Kiedy należy wypowiedzieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jeżeli chcą Państwo zmienić swoje prywatne ubezpieczenie zdrowotne, należy wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia starego ubezpieczenia i początek nowej taryfy. Zazwyczaj pacjenci prywatni mogą zakończyć leczenie z końcem roku z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Wypowiedzenie bez uprzedzenia i natychmiastowa zmiana są możliwe, jeśli ubezpieczyciel podniesie składki. Od momentu poinformowania ubezpieczonych o podwyżce składki mają oni dwa miesiące na znalezienie nowego ubezpieczyciela.

Konsekwencje wypowiedzenia ubezpieczenia:

  • Utracone świadczenia:
  • Składki odkładane na starość przez ubezpieczyciele prywatnego, dla odciążenia nas w wieku starczym z wysokich składek, będą częściowo utracone
  • Wzrost składek:
  • Wyższy wiek może oznaczać wyższe składki ubezpieczeniowe
  • Nowa ocena stanu zdrowia:

Wcześniejsze warunki, które nie były jeszcze dostępne u starego świadczeniodawcy w momencie zawierania umowy, są kolejny raz weryfikowane i sprawiają, że nowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest droższe.

Jak działa zmiana prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego­?

Bardziej sensowna jest zatem zmiana taryf w ramach poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego­. Osoby ubezpieczone są prawnie uprawnione do tej zmiany. Zmiana taryfy z takim samym poziomem korzyści jest możliwa w przypadku braku nowych problemów zdrowotnych. Ponadto zachowane zostaną przepisy dotyczące wieku emerytalnego.

Powrót do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwy tylko wtedy, gdy osoby ubezpieczone prywatnie są zatrudnione na umowę o prace w ramach ubezpieczenia społecznego i­ uzyskują roczny dochód brutto, który­ jest niższy od progu rocznego dochodu.

Poza kilkoma wyjątkami, ­ osoby powyżej 55 roku życia mogą ubezpieczyć się ustawowo tylko poprzez ubezpieczenie rodzinne­ współmałżonka. Dochód może jednak być wyższy niż 435 euro miesięcznie lub 450 euro (mikro-zatrudnienie).

!!!Wskazówka: Wraz ze zmianą osoby ubezpieczone stają się członkami ustawowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Bardziej sensowne jest jednak ­pozostanie przy dotychczasowym prywatnym ubezpieczeniu obowiązkowej opieki pielęgniarskiej przez kolejne dwa lata. W przeciwnym razie grozi im utrata prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Jest to związane z dwuletnim okresem przedubezpieczenia w ustawowym systemie ubezpieczeń pielęgnacyjnych, jak informuje hamburskie centrum poradnictwa konsumenckiego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *