Każdy, kto korzysta z Internetu, często również ma ochotę na wydawanie pieniędzy: zakupy online, subskrypcje i umowy cyfrowe oferują wysoki poziom wygody i rozrywki, ale jest też wiele przeszkód. Wreszcie, prawo autorskie w Internecie to bardzo szczególny temat z niezliczonymi pułapkami.
Ta sekcja wyjaśnia i pokazuje, w jaki sposób użytkownicy mogą się chronić i szybko reagować w przypadku najgorszego. Dobra prywatna ochrona prawna pomaga uniknąć ewentualnych kosztów następczych i uzyskać kompetentne wsparcie.
Cyberprzemoc i cyberprzestępczość
Zastraszanie, oszustwa i wymuszenia nie są współczesnymi zjawiskami, ale media cyfrowe otworzyły nowe możliwości dla bandytów. Jeśli regularnie korzystasz ze smartfonu, komputera lub tabletu, powinieneś w miarę możliwości chronić się przed atakami przestępczymi. Ważnym elementem jest prywatna ochrona prawna, ponieważ ubezpieczenie chroni użytkowników przed wysokimi kosztami, które mogą powstać przy dochodzeniu własnych praw.
Co można zrobić przeciwko cyberprzemocy?
Stosunkowo nowy termin „cyberbullying” odnosi się do obraźliwych, wstydliwych, nękających lub zagrażających czynności wykonywanych za pomocą mediów cyfrowych, takich jak smartfony, strony internetowe lub media społecznościowe. Od dawna dotyka to nie tylko celebrytów, ale często także młodzież i dzieci: rozpowszechniane są nieprzychylne zdjęcia, powstają obraźliwe memy lub nienawistne komentarze. Cybernękanie jest często bardzo stresujące, szczególnie dla młodych ludzi, i może mieć poważne konsekwencje psychologiczne.
Co można zrobić przeciwko cyberprzemocy? Cyberprzemoc jest częścią cyberprzestępczości i podlega karze. Są, więc sposoby, aby temu przeciwdziałać. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie dowodów, na przykład poprzez zrobienie zrzutów ekranu z nienawistnymi komentarzami lub obrazami. Aby przestępstwo było ścigane, należy złożyć skargę na policję. W niektórych przypadkach warto skonsultować się z wyspecjalizowanym prawnikiem.
Interesujące w tym kontekście jest również tzw. „prawo do bycia zapomnianym”, bo tak zwane prawo do usunięcia zapisane w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO). Ma to na celu zapewnienie, że dane cyfrowe, które można przypisać do osoby, nie są dostępne w nieskończoność. Na przykład w 2013 roku mężczyzna, który został sfilmowany w bardzo lekkim ubraniu na paradzie techno, mógł usunąć wideo na mocy orzeczenia sądowego.
Ważne
Ponieważ materiał, który kiedyś krążył w Internecie, jest trudny do kontrolowania, kluczowe znaczenie ma szybkie działanie. Ubezpieczyciele ochrony prawnej mogą pomóc w kontekście prywatnej ochrony prawnej, wspierając osoby poszkodowane w mediacji lub finansując prawnika.
Dodaj komentarz