Od połowy lipca 2021 r. Deutsche Rentenversicherung bada uprawnienia nowych emerytów do podstawowych dodatków emerytalnych. Od tego czasu uprawnienie do podstawowego dodatku emerytalnego (Grundrente) jest automatycznie sprawdzane we wszystkich wnioskach o emeryturę. Ponadto przeprowadzono kontrolę uprawnień emerytów otrzymujących świadczenia społeczne, takie jak zasiłek mieszkaniowy lub podstawowe zabezpieczenie na starość oraz w przypadku ograniczonej zdolności do zarobkowania, a także zbadano istniejące emerytury z emeryturą rozpoczętą przed 1992 r.
Istniejące emerytury począwszy od 1992 r. są badane od lutego 2022 r. Do końca 2022 r. wszystkie emerytury powinny były zostać poddane przeglądowi. Procedura jest rozłożona tak, aby roszczenia starszych beneficjentów można było sprawdzić i wypłacić z pierwszeństwem.
Niemieckie ubezpieczenie emerytalne oferuje infolinię dla nowej emerytury podstawowej. Odpowiedzi na pytania dotyczące emerytury podstawowej udzielają pod bezpłatnym numerem telefonu:
0800 1000 4800 od poniedziałku do czwartku od 7:30 do 19:30 oraz w piątki do 15:30.
Dokładne dane ze wszystkich 16 instytucji ubezpieczeń emerytalnych zostaną zebrane dopiero później. Federalne Ministerstwo Pracy oczekuje, że w sumie 1,3 mln emerytów otrzyma podstawowy dodatek emerytalny.
Emerytury w Niemczech – w jakim wieku?
Dla różnych emerytur istnieje ustawowy wiek emerytalny. Możesz jednak ubiegać się o emeryturę przed lub po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeśli chcesz przejść na wcześniejszą emeryturę, musisz zaakceptować potrącenia. Nabyte już uprawnienia emerytalne, stan zdrowia, a także sytuacja prywatna i zawodowa są zwykle decydujące o czasie ubiegania się o emeryturę.
Zobacz więcej o: Wiek Emerytalny w Niemczech
Granica wieku wzrasta stopniowo do 67 lat
Granica wieku dla standardowej emerytury bez potrąceń będzie stopniowo podnoszona do 67 lat do 2029 roku. Począwszy od osób urodzonych w 1947 r. granica wieku będzie podnoszona o jeden miesiąc każdego roku do 2023 r. Na przykład, jeśli urodziłeś się w 1956 roku, możesz przejść na emeryturę w wieku 65 lat i dziesięciu miesięcy. Od 2024 r. granica wieku będzie podnoszona o 2 miesiące, począwszy od osób urodzonych w 1959 r.
W przypadku ubezpieczonych urodzonych w 1964 r. lub później obowiązuje standardowy wiek emerytalny wynoszący 67 lat.
Szczegółowe informacje na temat emerytur i stopniowego podwyższania wieku emerytalnego znajdziesz w naszej broszurze „Właściwa emerytura dla Ciebie”.
Wyjątki od przejścia na emeryturę w wieku 67 lat
Wiek emerytalny nie zostanie podniesiony do 67 lat dla wszystkich ubezpieczonych. Niektóre emerytury są z tego zwolnione. Ale w przyszłości będą miały do nich zastosowanie również wyższe wieki wejścia.
• Emerytura dla osób ubezpieczonych szczególnie długoterminowo: Ubezpieczeni, którzy mają co najmniej 45 lat ubezpieczenia i osiągnęli odpowiednią granicę wieku, są do tego uprawnieni.
• Emerytura dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności: Granica wieku dla bezodliczeniowej emerytury dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności jest stopniowo podnoszona z 63 do 65 lat.
• Emerytura dla górników, którzy przez wiele lat pracowali pod ziemią: Dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1951 r. granica wieku będzie stopniowo podnoszona do 62 roku życia.
Inne emerytury z wyższym wiekiem początkowym
Wiek emerytalny dla tego typu emerytur był również stopniowo podwyższany o dwa lata od 2012 r.:
• Emerytura dla osób ubezpieczonych długoterminowo przysługuje osobom, które mają co najmniej 35 lat ubezpieczenia emerytalnego. Wiek wejścia na emeryturę bez potrąceń będzie podnoszony etapami do 67 roku życia. Dla osób urodzonych w 1964 roku lub później, standardowy wiek emerytalny wynosi 67 lat. O emeryturę możesz jednak ubiegać się wcześniej, choć z potrąceniem.
• W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy granica wieku, od której rozpoczyna się emerytura bez potrąceń, jest z reguły podnoszona do 65 roku życia.
• W przypadku rent rodzinnych granica wieku dla dużej renty wdowiej lub wdowiej jest podwyższona do 47 roku życia, w zależności od roku śmierci ubezpieczonego.
Opcje emerytalne w Deutsche Rentenversicherung
O emeryturę ustawową możesz ubiegać się w wyznaczonym terminie, później lub wcześniej. Masz również możliwość pobierania emerytury, jako pełnej lub częściowej emerytury. Możesz zrekompensować odliczenia dodatkowymi składkami.
Wcześniej przejść na emeryturę ze zniżką
Na przykład masz 63 lata, nie osiągnąłeś jeszcze ustawowego wieku emerytalnego i chciałbyś przejść na wcześniejszą emeryturę? Jeśli zaoszczędziłeś, co najmniej 35 lat składek, będzie obowiązywać emerytura osoby ubezpieczonej długoterminowo. Jednak za każdy rok wcześniejszego pobierania emerytury od Twojej emerytury zostanie odliczona obniżka w wysokości 3,6 procent.
Możesz zrekompensować tę redukcję w całości lub w części, płacąc dodatkowe składki. Jednak nie zawsze się to opłaca. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką kwotę musisz wydać, aby zrekompensować obniżenie emerytury, poproś nas o specjalne informacje na temat wysokości składki w celu zrekompensowania obniżenia emerytury.
Przykład:
Michael K. chce przejść na emeryturę na dwa lata przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Przy emeryturze w wysokości 1000 euro (brutto) jego miesięczna emerytura zostałaby zmniejszona o 7,2 procent lub 72 euro. Dodatkowe składki na ubezpieczenie emerytalne, aby w pełni zrekompensować potrącenie, kosztowałyby obecnie w starych krajach związkowych około 17 527 euro.
Emerytura częściowa, jako alternatywa
Czy osiągnąłeś wiek uprawniający do wcześniejszej emerytury i chciałbyś kontynuować pracę w niepełnym wymiarze godzin podczas przejścia na emeryturę? Jest to możliwe w przypadku emerytury częściowej: W przypadku emerytury częściowej otrzymujesz tylko część emerytury, do której już jesteś uprawniony, ale możesz w zamian zarobić większą kwotę. Ponieważ za pracę w niepełnym wymiarze godzin odprowadzane są dalsze składki emerytalne, Twoja przyszła emerytura również wzrośnie po osiągnięciu przez Ciebie standardowego wieku emerytalnego. A poza tym nie ma dodatkowego limitu dochodów!
Jeśli do czasu osiągnięcia zwykłego wieku emerytalnego zarabiasz więcej niż 6300 EUR (= roczny limit dodatkowego dochodu) Twoja wcześniejsza emerytura zostanie zmniejszona do emerytury częściowej: W obliczeniach roczny dochód przekraczający roczny dodatkowy limit dochodów w wysokości 6300 EUR jest podzielony przez 12. Z kolei 40 proc. tej kwoty odliczane jest od wczesnej miesięcznej emerytury.
Istnieje jednak maksymalny limit dodatkowych zarobków, tzw. dodatkowy limit zarobków: Z (częściową) emeryturą i dodatkowymi zarobkami nie można uzyskiwać wyższych dochodów niż przed rozpoczęciem pobierania emerytury.
Przed kontynuacją lub ponownym podjęciem pracy lub samozatrudnienia należy najpierw zasięgnąć porady w instytucji ubezpieczenia emerytalnego.
Dodaj komentarz