Erwerbsminderungsrente – renta z tytułu zmniejszonej zdolności do pracy – Część 3

W momencie gdy poniesiemy wypadek przy pracy, który uniemożliwia nam częściowo wykonywanie pracy, możemy otrzymać z tego tytułu rentę. W tej części dotyczącej Erwerbsminderungsrente zastanowimy się, ile wynosi renta z tytułu zmniejszonej zdolności do pracy zarobkowej?

Wysokość otrzymywanej renty z tytułu zmniejszonej zdolności do pracy zarobkowej zależy od indywidualnych uprawnień do renty. Wysokość renty z tytułu zmniejszonej zdolności do pracy zarobkowej zależy od tego, ile lat płaciłeś składki na ubezpieczenie emerytalne. Zależy to również od tego, ile punktów zarobkowych zgromadziłeś i jak długo musiałbyś jeszcze pracować do momentu uzyskania regularnej emerytury.

Aby ocenić swoje prawa, warto zapoznać się z Informacjami o rentach i emeryturach, które corocznie otrzymujemy z niemieckiego ubezpieczenia emerytalno-rentowego: Pokazują one wysokość emerytury, jaką otrzymaliby Państwo obecnie w przypadku całkowitego zmniejszenia zdolności do pracy zarobkowej.

Z reguły państwo nie zapewnia dostatecznej ochrony. Osoby, które w 2018 roku po raz pierwszy otrzymały rentę z tytułu obniżonej zdolności do zarobkowania, otrzymały średnio 735 euro miesięcznie – wynika z danych niemieckiej Kasy Ubezpieczeń Emerytalnych.

Specyfika obliczania renty

Przy obliczaniu wysokości renty z tytułu zmniejszonej zdolności do pracy zarobkowej od 2019 r. traktuje się ubezpieczonego tak, jakby opłacał składki na ustawowy system emerytalny do 65 roku życia i 8 miesięcy. Podstawą do tego jest średni dochód z poprzednich lat ubezpieczeniowych. Jeśli ostatnie cztery lata obniżają średnią wartość, na przykład dlatego, że pracowali Państwo tylko w niepełnym wymiarze godzin, lata te nie są brane pod uwagę w obliczeniach. Okresy bezskładkowe również nie są uwzględniane w obliczeniach.

Bez tego tak zwanego dodatkowego okresu, w szczególności młodzi niepełnosprawni utraciliby dziesiątki lat wpłat na fundusz emerytalny. Renty z tytułu ograniczonej zdolności do pracy zarobkowej byłyby zatem znacznie niższe.

Od 2020 r. dodatkowy okres kwalifikacyjny jest stopniowo wydłużany do 67 roku życia. W związku z tym ubezpieczeni mogą liczyć w przyszłości na nieco wyższą emeryturę z tytułu obniżonej zdolności do pracy zarobkowej.

Powyższe okresy dodatkowe mają jednak zastosowanie wyłącznie w przypadku tych ubezpieczonych, którzy po raz pierwszy od stycznia 2019 r. pobierają rentę z tytułu obniżonej zdolności do pracy zarobkowej. W przypadku emerytów z ograniczoną zdolnością do zarobkowania, których emerytura jest tylko przedłużana, ubezpieczenie emerytalne oblicza się z uwzględnieniem poprzednio obowiązującego okresu składkowego do 62 roku życia.

Uwaga: Do odliczeń tych należą

Wcześniejsze rozpoczęcie pobierania renty zmniejsza rentę z tytułu zmniejszonej zdolności do pracy zarobkowej o indywidualne potrącenie. Podobnie jak w przypadku zwykłej emerytury, również w przypadku renty z tytułu obniżonej zdolności do zarobkowania obowiązuje granica wieku uprawniająca do przejścia na emeryturę bez potrąceń. Do 2024 r. będzie ona stopniowo podnoszona z 63 do 65 lat. Każdy miesiąc przed osiągnięciem odpowiedniej granicy wieku kosztuje 0,3 punktu procentowego, ale maksymalnie można odliczyć 10,8 procent.

Renta z tytułu ograniczonej zdolności do pracy zarobkowej jest często niższa od wymaganego podstawowego zasiłku dochodowego. Nie jest to więc wystarczająca kwota na życie. Dlatego zalecamy zawarcie ubezpieczenia od niezdolności do pracy, aby zrekompensować brak dochodów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *