Emerytura Riester – Wypłata

Faza wypłaty zazwyczaj rozpoczyna się w momencie przejścia na emeryturę, ale nie wcześniej niż w wieku 60 lat. Na początku wypłaty emerytury masz do dyspozycji co najmniej sumę swoich wypłat i otrzymanych dodatków. Jest to określone przepisami prawa. Otrzymujesz pieniądze w formie dożywotniej emerytury, od której musisz zapłacić podatek według obowiązującej wówczas stawki podatkowej.

W żargonie technicznym nazywa się to odroczonym opodatkowaniem. W ostatecznym rozrachunku jednak prawie zawsze oszczędza się na podatkach, ponieważ na starość ma się zazwyczaj niższą stawkę podatkową niż w życiu zawodowym.

Ponieważ ubezpieczyciele zazwyczaj oczekują bardzo wysokiej średniej długości życia, regularne wypłaty są opłacalne tylko wtedy, gdy osiągniesz słuszny wiek. Dlatego też można alternatywnie wypłacić do 30 procent kapitału jednorazowo na początku fazy wypłaty. Ma to jednak pewną wadę: ze względu na jednorazową płatność Twój podatek w danym roku znacznie wzrasta. Możesz jednak poprosić swojego pracodawcę o przesunięcie wypłaty odprawy na rok, w którym nie będziesz otrzymywać wynagrodzenia, a jedynie emeryturę. Koniecznie o to zapytaj.

Jeśli otrzymujesz mniej niż 31,15 euro miesięcznie (zgodnie z § 18 SGB IV), istnieje trzecia możliwość wypłaty: możesz zlecić wypłatę emerytury w zastępstwie. W tym przypadku do celów podatkowych stosuje się zasadę umorzonej progresji. Wypłacona kwota jest dzielona przez pięć, dodawana do rocznego dochodu, obliczane jest obciążenie podatkowe, a następnie ponownie dzielona przez pięć. Również w tym przypadku może się okazać, że warto odłożyć odprawę na rok, w którym nie otrzymuje się wynagrodzenia, a jedynie emeryturę. Więcej na ten temat można przeczytać w przewodniku na temat opodatkowania odpraw.

Która emerytura Riester jest dla Ciebie odpowiednia?

Dzięki państwowym dotacjom umowa z Riester jest odpowiednia dla prawie każdego. Rodziny wielodzietne odnoszą największe korzyści dzięki wysokim zasiłkom na dzieci. Umowy Riester są szczególnie opłacalne dla pracowników o dochodach od 40.000 euro wzwyż ze względu na wysokie oszczędności podatkowe.

Pozostaje tylko pytanie, która umowa Riester jest najlepsza. Konsumenci są rozpieszczani: mogą wybierać spośród wielu różnych wariantów. Poniżej znajduje się przegląd, który przedstawi Ci, który rodzaj umowy Riester jest odpowiedni dla Ciebie. Przed zawarciem umowy zalecamy również zapoznanie się z naszymi szczegółowymi przewodnikami i dokonanie porównania świadczeń Riester.

Wohn-Riester: Chcesz kupić nieruchomość na własny użytek

Jeśli planujesz zakup nieruchomości w najbliższej przyszłości, umowa mieszkaniowa Riester może być dla Ciebie korzystna. Działa to w następujący sposób: zaciągasz kredyt, którego spłata jest dofinansowywana tak, jak inne produkty Riester: za pomocą ulg i korzyści podatkowych. Dzięki pomocy państwa szybciej spłacisz kredyt. Dlatego pożyczka Riester może być opłacalna, nawet jeśli oprocentowanie pożyczki jest wyższe niż w przypadku pożyczki niesubsydiowanej. W naszym poradniku wyliczyliśmy dla kilku przykładów, kiedy pożyczka Riester będzie dla Ciebie opłacalna.

Musisz jednak spełnić pewne wymagania. Na przykład, musisz sam zamieszkiwać nieruchomość. Podobnie jak w przypadku innych wariantów Riester, musisz zapłacić podatek od świadczeń, które otrzymasz po przejściu na emeryturę. Odbywa się to za pośrednictwem fikcyjnego konta, tzw. konta dotacji mieszkaniowych. Ponieważ na starość nie otrzymujesz żadnych bezpośrednich świadczeń, ale Twoim przywilejem jest mieszkanie bezczynszowe, Twoje obciążenie podatkowe jest obliczane za pomocą tego rachunku.

Zalecamy wizytę u doradcy hipotecznego w przypadku, gdy jesteś zainteresowany pożyczką Riester. Oferenci posiadają własne bazy danych, w których przechowują wytyczne i kalkulacje stóp procentowych od wielu kredytodawców. Dzięki temu mogą w każdej chwili dowiedzieć się, kto aktualnie udzieliłby Ci pożądanej pożyczki i na jakich warunkach oprocentowania.

Spośród wszystkich produktów Riester, największe szanse na zwrot mają ci, którzy stawiają na rozwiązania oszczędnościowe z funduszami kapitałowymi. Jednak w czasach utrzymujących się niskich stóp procentowych, plan oszczędnościowy z funduszem Riester w coraz mniejszym stopniu wykorzystuje swoje zalety: świadczeniodawcy są zobowiązani do dokonania co najmniej sumy wszystkich płatności dostępnych w momencie przejścia na emeryturę. Aby utrzymać gwarancję, są one zmuszone do odkładania coraz większych składek w nisko oprocentowanych, ale bezpiecznych funduszach emerytalnych. W większości umów znacznie zmniejszył się zakres zwrotów z kapitału własnego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *