Oferowana pomoc finansowa dla rodziców małych dzieci w Niemczech to Elterngeld, czyli zasiłek wychowawczy. Jego celem jest umożliwienie rodzicom skupienia się na wychowaniu dziecka bez konieczności równoczesnej pracy. Zasiłek ten regulowany jest przez ustawę o zasiłku wychowawczym.
Aby móc starać się o zasiłek wychowawczy w Niemczech, konieczne jest spełnienie określonych wymogów.
Wymogi Eltengerld:
- Mieszkasz lub masz pobyt w Niemczech
- Dziecko mieszka z osobą, która składa wniosek
- Dziecko musi być wychowywane samodzielnie
- Nie możesz pracować na pełen etat
Dodatkowo Twój dochód nie może przekraczać 250 000 euro w roku kalendarzowym poprzedzającym narodziny dziecka, to osoby te nie mają prawa do zasiłku wychowawczego. W przypadku par, których łączna wysokość zarobków przekroczyła kwotę 500 000 euro.
Kwota Elterngeld
Kwota świadczenia rodzinnych jest obliczana na podstawie dochodu netto danego rodzica z ostatnich 12 miesięcy przed narodzinami dziecka. Nie uwzględnia się jednak okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego (niem. Mutterschaftsgeld) i miesięcy, w których matka zarabiała mniej z powodu np. choroby związanej z ciążą. W takim przypadku uwzględnia się poprzednie miesiące. Do obliczeń nie wlicza się także dodatkowych zapomóg, takich jak zasiłek dla bezrobotnych czy stypendium.
Dla osób samozatrudnionych brane są pod uwagę zarobki z poprzedniego roku podatkowego, które zostały uwzględnione w zeznaniu podatkowym. Jeśli dziecko urodzi się w kwietniu, to w obliczeniach wysokości świadczenia rodzinnych należy wziąć pod uwagę zarobki od stycznia do grudnia poprzedniego roku. Świadczenie rodzinne wynosi minimum 300 euro, a maksymalnie 1800 euro miesięcznie.
Czytaj więcej o: Zasiłki macierzyńskie w Niemczech
Im wyższe zarobki, tym mniejszy procent dotychczasowej wypłaty otrzymywany jako Elterngeld, jednak nie niższy niż 65% kwoty wynagrodzenia netto. Jeśli dochód netto wynosił od 1000 do 1200 euro, to rodzic otrzyma 67% wynagrodzenia jako świadczenie rodzinne. Za każde dodatkowe 2 euro wynagrodzenia, świadczenie zmniejsza się o 0,1% (np. 1220 euro = 66% świadczenia rodzinne).
Przy niższych dochodach poniżej 1000 euro, procent wynagrodzenia wypłacany jako Elterngeld wzrasta. Za każde 20 euro poniżej 1000 euro, Elterngeld jest wyższy o 1 procent. Osoby, które nie pracowały w ciągu ostatnich 12 miesięcy, mają prawo do minimalnej wartości świadczenia rodzinnych w wysokości 300 euro. W przypadku wieloraczków wypłacany jest dodatek w wysokości 300 euro za drugie dziecko i każde następne.
Warto zauważyć, że zasiłek macierzyński i świadczenie rodzinne nie są wypłacane równocześnie. Świadczenie rodzinne wypłacane jest dopiero po zakończeniu otrzymywania zasiłku macierzyńskiego.
Dodaj komentarz