Co dzieje się po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego?

Jeśli po upływie 78. tygodnia zasiłku chorobowego – czyli po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego – nadal jesteś niezdolny do pracy, istnieje wiele przesłanek wskazujących na to, że jesteś osobą nie mogącą podjąć żadnej pracy. Możesz nabyć prawo do ­renty z tytułu zmniejszonej zdolności do pracy­ zarobkowej.

­Kasa ­chorych poprosi Cię o złożenie wniosku o rehabilitację medyczną ­co najmniej trzy miesiące przed upływem terminu ważności zasiłku chorobowego. Następnie sprawdzą, czy środek rehabilitacyjny może przywrócić Ci zdolność do pracy w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Jeśli nie będzie to możliwe, wniosek o rehabilitację zostanie przekształcony w wniosek o przyznanie ­renty z tytułu niezdolności do zarobkowania.

Zgłoś się do Urzędu Pracy przynajmniej trzy miesiące przed upływem zasiłku chorobowego, ponieważ masz prawo do ALG I (§ 145 SBG III),  a w tym czasie Niemiecki Zakład Ubezpieczeń Emerytalno-Rentowych będzie rozpatrywać Twój wniosek.

Uwaga: Jeśli posiadasz ­ubezpieczenie od niezdolności do pracy, powinieneś jak najszybciej złożyć wniosek o przyznanie świadczeń do swojej firmy ubezpieczeniowej, nawet jeśli nadal otrzymujesz zasiłek chorobowy. Decyzja w sprawie wniosku trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Możesz jednocześnie otrzymywać zasiłek chorobowy i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie wykluczają się one wzajemnie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *